חדשות

פסק דין: אישה שעברה לידה קיסרית ללא צורך תפוצה בכ-266 אלף שקל

בבית החולים הלל יפה לא ביצעו בדיקת אולטרסאונד שגרתית לפני לידה, שיכלה לגלות כי העובר במצג ראש ולא במצג עכוז ולמנוע בכך את הניתוח הקיסרי המיותר

ניתוח קיסרי. אילוסטרציה

בית משפט השלום בתל אביב פסק בימים אלה כי אישה שעברה לידה בניתוח קיסרי מיותר, תפוצה על ידי בית החולים הלל יפה בחדרה ביותר מ-266 אלף שקל, הכוללים הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד. את האישה ייצגו בהליכים המשפטיים עוה"ד גל מרקוביץ' ודוד פייל ממשרד פייל ושות'.

בתביעה אותה הגישה האישה נטען כי לפני כשש שנים, כשהיתה בשבוע ה-35 להריונה, היא ביצעה בדיקת אולטרסאונד בקופת החולים. לטענתה, במהלך הבדיקה אמרה לה הרופאה כי העובר נמצא במצג עכוז ולכן עומדות בפניה שתי אפשרויות: האחת – לעבור הליך של היפוך העובר בעודו ברחם, והשנייה – ניתוח קיסרי. הרופאה פירטה בפניה את הסיכונים הכרוכים בהליך של היפוך העובר, ומשכך היו פני הדברים, בחרה האישה באפשרות השנייה – ניתוח קיסרי.

בבדיקת אולטרסאונד נוספת, שבוצעה כשבוע לאחר מכן, הפעם בבית החולים הלל יפה, שוב נאמר לאישה כי העובר במצג עכוז, ובמועד זה נקבע לה תור לניתוח קיסרי כעשרה ימים לאחר מכן, תוך שהוסבר לה שהסיבה היחידה לביצועו הוא מצג העובר. אלא ששלושה ימים לפני מועד הלידה המתוכנן חוותה האישה ירידת מים ופנתה למיון ב"הלל יפה".

על פי פסק הדין, בקבלתה לבית החולים נאמר לה שאין רופא במיון יולדות ולא בוצע לה אולטרסאונד - בדיקה שמבצעים כשגרה לפני לידה. כעבור כשעה וחצי הועברה למחלקת יולדות, שם נבדקה על ידי רופא שלפי גרסת האישה, שהתקבלה על ידי בית המשפט, היה נראה עייף ומבולבל. על פי התיעוד, הבדיקה של הרופא ארכה כדקה וגם על ידו לא בוצע לאישה אולטרסאונד. בגיליון הקבלה למחלקת יולדות, לאחר בדיקת הרופא, נרשם שהעובר במצג ראש. למרות זאת, בהנחיית הרופא הועברה האישה לחדר לידה לביצוע ניתוח קיסרי בהתוויה של מצג עכוז.

הניתוח הקיסרי בוצע על ידי אותו הרופא ובדו"ח המסכם של הניתוח נרשם: "חילוץ תינוק במצג ראש ללא קושי". כך גם נרשם בסיכום האשפוז. כלומר, למעשה לא היה כלל צורך בביצוע הניתוח.

התאוששותה של האישה מהניתוח היתה קשה, היא נאלצה לקבל מנות דם רבות וחוותה קשיים בחיבור לתינוק ובהנקה.

היולדת לא היתה מודעת כי בוצע בה ניתוח קיסרי מיותר. עובדה מכעיסה זו נודעה לה רק במהלך מעקב ההריון השני, אז נחשפה לרישומי הלידה הקיסרית שבה מצוין במפורש שהתינוק הוצא במצג ראש. לטענתה, בית החולים התרשל בכך שלא ביצע בדיקת אולטרסאונד פשוטה, בדיקה שיכלה למנוע את הניתוח הקיסרי ובכך לחסוך ממנה סבל רב.

באי כוח המדינה, שייצגו את "הלל יפה", טענו מנגד, כי ליולדת בוצעה בדיקת אולטרסאונד וכי המילים "מצג ראש" המופיעות בדו"ח מחלקת המיון מקורן או בטעות סופר או בטעות באבחנה בבדיקה הידנית. באשר למילים "מצג ראש", שחזרו על עצמן גם בדו"ח מהלך הניתוח, טען בית החולים כי מדובר בטעות שנגרמה עקב הכנסת מערכת דיווח חדשה, שבינתיים הוצאה משימוש.

התביעה נתמכה בחוות דעתו של ד"ר אילן הלוי, אשר לאחר עיון בתיעוד הרפואי הראה כי האישה היתה מחוברת למוניטור לכל אורך שהותה במיון וכן לכל אורך שהותה במחלקת יולדות עד להעברתה לחדר לידה. ד"ר הלוי הסביר כי לא ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד יחד עם ניטור ומכאן כי לא בוצעה לה בדיקת אולטרסאונד.

וכך העיד המומחה: "בשום שלב אין הפרעה בביצוע המוניטור, אין מצב שבו מסירים את רצועת המוניטור ויש הפסקה במוניטור לצורך ביצוע האולטרסאונד. זאת ההוכחה הניצחת שלא בוצעה בדיקת אולטרסאונד בשום שלב".

כבוד השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין, לא השתכנע מהגרסאות שמסר בית החולים והטיל ספק במהימנותן. באשר לעדותו של הרופא, שבדק את האישה לקראת הלידה, פסק השופט, כי אינה אמינה. לעומת זאת, קבע השופט, כי עדויות האישה ובעלה היו מהימנות וקוהרנטיות הן לגבי השתלשלות האירועים והן לגבי אי ביצוע בדיקות האולטרסאונד. "הנתבעת יכלה לצפות או צריכה היתה לצפות את התרחשות הנזק בנסיבות הספציפיות של המקרה, דהיינו ביצוע ניתוח קיסרי שלא לצורך", דברי השופט.

בפסק דינו מתח השופט ביקורת על התנהלותו של "הלל יפה", כפי שעלתה מהמסמכים, שבהם נמחק מצג העובר ברישול בכתב יד ללא חתימה ושעה, "בניגוד לתקנות בתי החולים הדורשים מחיקה ב'קו'".

באשר לטענת בית החולים, לפיה האישה הביעה את הסכמתה לניתוח הקיסרי, קבע השופט: "אין ספק שהסכמתה של התובעת לניתוח נבעה מהמחשבה כי הוולד נמצא במצג עכוז, ואילו היתה יודעת כי התינוק במצג ראש וכי ניתן לבצע לידה רגילה, הרי שהיתה מעדיפה זאת".

השופט קיבל את טענות האישה, באמצעות עו"ד פייל, ופסק, כי על בית החולים לשלם לה פיצויים בסך 180 אלף שקלים בגין כאב, סבל ופגיעה באוטונומיה וכן 25 אלף שקל נוספים בגין הוצאות חריגות שנגרמו לה. על בית החולים השית השופט את הוצאות משפט ושכ"ט עורך דין.

נושאים קשורים:  בית החולים הלל יפה,  לידה קיסרית,  פסק דין,  עו"ד דוד פייל,  רשלנות רפואית
תגובות
אנונימי/ת
23.03.2021, 10:08

\"היה נראה עייף ומבולבל\" כל רופא שעובד במיון יולדות נראה ליולדת שנמצאת בחרדה טיבעית לקראת לידה כעייף.
כך נראות החלטות של שופט שישן טוב בלילה ולא נראה עייף על דוכן השופט לפני שקבל את ההחלטה. האם אפשר לערר על החלטת שופט בערכאה גבוהה יותר כי הוא נראה לנאשם עייף במהלך דיון משפטי?