חדשות

לראשונה בעולם: קרנית מלאכותית הושתלה בעינו של עיוור ב"בילינסון"

המטופל שלא ראה מספר שנים חזר לראות יום לאחר הניתוח | הקרנית המלאכותית, פרי פיתוח ישראלי, תייתר את זמן המתנה להשתלה מתורם ותמעיט סיבוכים כדחיית שתל

צוות מערך העיניים ב"בילינסון" בניתוח. צילום ארכיון: דוברות בית החולים

לראשונה בעולם הושתלה בבית החולים בילינסון בפתח תקווה קרנית מלאכותית בטכנולוגיה חדשה. הקרנית, שהיא פרי פיתוח ישראלי של חברת קורנית ויז'ן, הושתלה  בעינו של גבר בן 78 מחיפה שאינו רואה כבר מספר רב של שנים בגלל דחיית שתלי קרנית קודמים.

המטופל עבר מספר רב של ניתוחים בהם ניסו להציל את ראייתו באמצעות השתלות קרנית ביולוגיות מתורמים - וכולן כשלו. הוא נמצא מתאים להיות המטופל הראשון בעולם שיעבור את השתלת הקרנית המלאכותית. רופאי מערך העיניים ב"בילינסון" סברו כי זהו המוצא האחרון שיש לרפואה לתת לו על מנת להציל את מאור עיניו. המהלך הניתוחי צלח ויום לאחר הניתוח, המטופל, שלא ראה מספר שנים, חזר לראות כאשר הוא מוקף בצוות הרפואי ובבני משפחה נרגשים.

מימין: פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי וד"ר גלעד ליטוין, מייסד, יזם ומנהל רפואי חברת CorNeat Vision. צילום: דוברות "בילינסון"

הטכנולוגיה שנמצאת בתהליכי ניסוי קליני אושרה לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי. שתל הקרנית פותח על ידי החברה הישראלית קורנית ויז'ן שהשלימה סדרת ניסויים ובדיקות קפדניות בהתאם לתקנים המחמירים ביותר וכן בדיקות שהוכיחו את יעילות השתל ואת השתלבותו המוצלחת ברקמת דופן העין במודלים שונים בבעלי חיים. הקרנית המלאכותית מאפשרת איכות אופטית גבוהה ביותר ושדה ראייה רחב ובנוסף, נותנת פתרון אסתטי למטופל. בנוסף, ההחלמה קצרה יותר בהשוואה להשתלות קרנית אחרות.

הניסוי הקליני בבני אדם מתקיים בארץ ב"בילינסון", הוא יתבצע בשני שלבים ויכלול  עשרה עיוורים. בהמשך השנה הניסוי יורחב ויכלול חמישה בתי חולים מובילים בקנדה, בארה"ב ובצרפת.

האתגר הניתוחי בהשתלות קרנית מלאכותיות הוא חיבור הרקמה הביולוגית והשתל המלאכותי בצורה מושלמת. הפיתוח הישראלי מאפשר הטמעה של הקרנית המלאכותית בדופן העין של המטופל (לובן העין) בצורה מהירה ואפקטיבית וללא תגובה דלקתית חריגה.

פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך העיניים ב"בילינסון", מסרה: "הצלחת הניסוי בשתל של 'קורנית ויז'ן' תביא בשורה של ממש עבור עיוורים רבים בעולם ועשויה לקצר ואף לבטל המתנה ארוכה של שנים להשתלות קרנית ביולוגיות. אני מתרגשת לחבור לחברה ישראלית שפיתחה מוצר כחול-לבן שעשוי להוביל שינוי משמעותי עבור מיליוני עיוורים בעולם".

נושאים קשורים:  השתלת קרנית מלאכותית,  בילינסון,  פרופ' אירית בכר,  חדשות,  עיוורים,  עיוורון,  חברת קורנית ויז'ן
תגובות
11.01.2021, 19:19

כל הכבוד. שיהיה בהצלחה. ממה עשויה הקרנית המלאכותית ?

12.01.2021, 15:39

כתבה מרעננת ומשמחת אשר המילים קורונה, ממשלה או אשמים לא מופיעות בה אפילו פעם אחת. הללויה

12.01.2021, 16:16

WOW ענק . כל הכבוד לרופאים בבלינסון ולחברה המפתחת. מרגש 👏👏👏