חדשות

ניתוח לשחזור רירית לחי בוצע במרכז הרפואי פדה-פוריה

המטופלת סבלה מגידול ממאיר בלחי, שהוסר בניתוח מורכב ולאחריו נעשה שחזור מיקרו-כירורגי מוצלח של אזור הפנים

צוות המנתחים ב"פדה-פוריה". מימין לשמאל, ד"ר עבד אל ראזק, ד"ר בר מאיר, פרופ' אבו אל נעאג' והמטופלת. צילום: דוברות בית החולים

בניתוח מורכב שנמשך 11 שעות ביצעו לאחרונה רופאי המרכז הרפואי פדה-פוריה הסרה של גידול ממאיר מתוך רירית הלחי של מטופלת ולאחר מכן שחזור מיקרו-כירורגי של המקום.

המטופלת, בת 67, תושבת עפולה, החלה לסבול מפצעים בחלל הפה לפני שנתיים. "הגעתי למצב שבקושי יכולתי לאכול", סיפרה, "והבנתי שמשהו לא בסדר. לאחר שפניתי למספר רופאים בקהילה, הופניתי למחלקת פה ולסת ב'פוריה'". היא אובחנה עם מחלת ריריות, המוגדרת כמצב טרום ממאיר.

ד"ר מוראד עבד אל ראזק, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פה, פנים ולסתות, שחזר למרכז הרפואי לאחר שנתיים של תת התמחות במיקרוכירורגיה וכירורגיה משחזרת בבית החולים המרכזי של אוניברסיטת מונטריאול בקנדה, סיפר: "המטופלת הגיעה לביקורת ובבדיקתה עלה חשד לגידול ממאיר. מיד עשינו ביופסיה ואז אומתה האבחנה של גידול ממאיר בלחי שמאל".

מומחי המרכז הרפואי החליטו על ניתוח לכריתת הגידול על ידי צוות רב תחומי שכלל את פרופ' אבו אל נאעג', מנהל מחלקת כירורגיה פה, פנים ולסתות, ד"ר ערן בר-מאיר, מומחה בכיר לכירורגיה פלסטית, וד"ר אל ראזק. במהלך הניתוח המורכב שנמשך כ-11 שעות הוסר הגידול בלחי ורירית הלחי שחוזרה על ידי מקטע רקמה שנלקח מהאמה של המטופלת.

ד"ר בר-מאיר הסביר: "בניתוחים שבהם יש כריתה משמעותית של חלק מהפנים, חייבים לבנות את הפנים מחדש גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה אסתטית, כדי שהמטופל יוכל להרגיש בנוח מבחינה חברתית ואישית. ניתוח כזה מחייב צוות רב תחומי שיכול לבצע באותו ניתוח גם את כריתת הגידול וגם את השחזור".

לאחר שלושה שבועות אשפוז, המטופלת חשה בטוב והתבשרה כי היא יכולה לחזור לביתה. פרופ' אל נאעג' סיכם: "זה ניתוח מורכב מאד שלשמחתנו עבר בהצלחה רבה. קיבלנו תשובה שכל הגידול הוסר בשלמותו ועכשיו המטופלת תוכל לאט ובהדרגה לחזור לתפקוד רגיל".

נושאים קשורים:  ניתוח לשחזור לחי,  בית החולים פדה-פוריה,  ד"ר מוראד עבד אל ראזק,  פרופ' אבו אל נאעג',  ד"ר ערן בר מאיר,  חדשות
תגובות