מחקרים

פתולוגיה של כלי דם ודלקת מפרקים ניוונית

במחקר זה נמצא כי קיים ייתכן וקיים קשר בין פתולוגיה של כלי דם לבין דלקת מפרקים ניוונית בברך וביד

כלי דם ברגל. אילוסטרציה

פתולוגיה בכלי דם ודלקת מפרקים ניוונית מהוות מצבים כרוניים שכיחים הקשורים עם הזדקנות והשמנה, אך לא ידוע האם פתולוגיה של כלי דם הינה גורם סיכון לדלקת מפרקים ניוונית. מטרת המחקר הייתה לבצע סקירה של הראיות בנוגע לקשר בין פתולוגיה של כלי דם לבין הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית במפרקים ספציפיים.

החוקרים בצעו חיפוש במנועי החיפוש Scopus, Ovid Medline, ו-EMBASE, תוך שימוש במילות חיפוש שנועדו לזהות מחקרים שבדקו את הקשר בין פתולוגיה של כלי דם לדלקת מפרקים ניוונית. שני סוקרים חילצו באופן עצמאי את הנתונים ובחנו את איכות המתודולוגיה. החוקרים סקרו 15 מחקרים באיכות גבוהה (n=3), הוגנת (n=3), או נמוכה (n=9). מאפיינים של פתולוגיה וסקולרית כללו טרשת עורקים, קשיחות כלי דם ותפקוד אנדותליאלי לקוי. החוקרים מצאו עדויות לקשר בין פתולוגיה בכלי הדם לבין סיכון לדלקת מפרקים ניוונית בידיים אצל נשים אך לא אצל גברים, ובין פתולוגיה בכלי דם לבין סיכון לדלקת מפרקים ניוונית בברכיים בשני המינים. בשני מחקרים אשר עסקו בדלקת מפרקים בירך לא נמצא קשר בין הדלקת לבין פתולוגיה של כלי דם.

מסקנת החוקרים הייתה כי קיימות עדויות המצביעות של קשר אפשרי בין פתולוגיה בכלי דם לבין סיכון לדלקת מפרקים ניוונית ביד ובברך. בהתבסס על ראיות בהיקף קטן יחסית, קשה להצביע על קשר בין פתולוגיה בכלי דם לבין דלקת מפרקים ניוונית בירך. ראיות נוספות נדרשות על מנת לקבוע האם קיים קשר סיבתי.

מקור:

Sultana Monira Hussain et. al (2020) The Journal of Rheumatology DOI: https://doi.org/10.3899/jrheum.181236

נושאים קשורים:  מחקרים,  פתולוגיה בכלי דם,  טרשת עורקים,  עובי דפנות עורקים,  עובי דפנות עורקי התרדמה,  רובד בעורקי התרדמה,  דלקת מפרקים ניוונית
תגובות