חדשות

תרופה אנטי ויראלית חדישה עלולה להגביר הופעת נגיפי שפעת חדשים

חיות מעבדה, שהודבקו בנגיפי שפעת שעברו מוטציה לעמידות לתרופה שאושרה אשתקד על ידי ה-FDA, פיתחו תסמיני שפעת והדביקו חיות אחרות | חשש להעברה של הנגיפים העמידים גם בבני אדם

המכרסמים איבדו ממשקלם והעבירו את הנגיפים העמידים לבעלי חיים בכלובים סמוכים. צילום אילוסטרציה

צוות חוקרים מאוניברסיטת טוקיו ומאוניברסיטת ויסוקנסין בארה"ב, דיווח בשבוע שעבר למהדורה המקוונת של ה-Nature Microbiology כי בניסוי בחיות מעבדה (מכרסמים) שבו הן הודבקו בנגיפי שפעת שעברו מוטציה, נתגלתה עמידות לתרופה האנטי-ויראלית החדישה Xofluza-baloxavir marboxil - ועלה החשש כי תיתכן העברת הזיהומים והופעת תסמיני שפעת ברמה זהה לאלה שגורמים נגיפי השפעת הרגילים.

צוות החוקרים ובראשו פרופ' יושיהירו קאוואוקה (Yoshihiro Kawaoka) מסר כי נבדקו נגיפי שפעת שהתקבלו מ-38 חולים בחורף שעבר – לפני ואחרי שטופלו בתרופה החדישה. אצל תשעה מהמכרסמים פיתחו הנגיפים עמידות לתרופה והם איבדו ממשקלם וגם העבירו את הנגיפים העמידים לבעלי חיים בכלובים סמוכים במעבדה. המסקנה שעלתה מהמחקר היא שקיימת אפשרות להעברה של הנגיפים העמידים גם מאדם לאדם.

התרופה החדישה, שנכנסה לשימוש בכמה מדינות בעולם בשנה שעברה ובאוקטובר האחרון קיבלה את אישור ה-FDA לשיווק בארה"ב, מיועדת בראש ובראשונה, על פי ההתוויות שצוינו באישור שניתן לה, לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד לפתח סיבוכים קשים של שפעת. ייחודה בכך שהיא ניתנת בנטילה אוראלית, במנה יחידנית (one-dose),י40 מ"ג או 80 מ"ג (לעומת תרופות אחרות שניתנו במינון של 75 מ"ג פעמיים ביום, חמישה ימים) והודגש שהיא גם הראשונה מסוגה בזירת התרופות האנטי-ויראליות.

היא מיועדת לאנשים שחלו בשפעת וסובלים גם מאסתמה, מחלת ריאות כרונית, סוכרת, מחלת לב, לאנשים עם השמנה חולנית ובני 65 ומעלה שנדבקו בנגיף שפעת והציגו תסמינים לאחר 48 שעות.

בעקבות ממצאי המחקר המליץ האיגוד היפני למחלות זיהומיות ומידבקות שלא להנפיק תרופה זו לילדים מתחת לגיל 12 מאחר שהם נמצאים בסיכון גבוה לנגיפים עמידים בשל מערכת חיסונית שעדיין איננה בשלה בהם.

את האפשרות שהתרופה החדישה עלולה להגביר הופעת זנים עמידים ובכך להציף חשש לתרחיש חמור יותר, העלה בשבוע שעבר גם ד"ר אנדריו פקוש, מומחה לביולוגיה מולקולרית מ"ג'ונס הופקינס" באתר Endpoints News העוסק בנעשה בתעשיית התרופות.

נושאים קשורים:  Xofluza,  שפעת,  תרופה אנטי-ויראלית,  אישור ה-FDA,  חדשות
תגובות