מגזין

פרופיל רפואי: ד"ר חכים אבו ראס, מנהל מחלקת הרדמה במרכז הרפואי הלל יפה

הוא גדל על ברכי הפמיניזם, מגיל צעיר חלם להיות רופא והצליח להעביר את אהבתו למקצוע ללא פחות מ-13 בני משפחה שפנו אחריו ללימודי רפואה

ד"ר חכים אבו ראס, בן 62, נשוי, אב לשלושה וסבא לשלושה נכדים, מתגורר בכפר סבא. הוא היה הראשון במשפחתו שפנה לתחום הרפואה. בעקבותיו, הלכו גם קרובי משפחתו ללמוד רפואה וכיום משפחת אבו ראס מונה לא פחות מ-13 רופאים בתחומים שונים: רופאי משפחה, ילדים, הרדמה ועוד.

את לימודי הרפואה שלו סיים בשנת 1983 באוניברסיטת חארקוב שבברית המועצות לשעבר, באוקראינה. את שנת הסטאז' עשה בבית חולים בילינסון בפתח תקווה ואת התמחותו בתחום ההרדמה בבית חולים קפלן ברחובות. לאחר מכן שימש ד"ר אבו ראס כרופא מרדים בבית חולים מאיר בכפר סבא. בשנת 1996 הגיע למרכז הרפואי הלל יפה כרופא בכיר. בשנת 2010 מונה לסגן מנהל מחלקת הרדמה ובשנת 2012 התמנה למנהל מחלקת הרדמה וחדרי ניתוח.

"מחלקת ההרדמה ב'הלל יפה'", הוא מספר בגאווה, "מצטיינת בהוראת סטודנטים בבית הספר לרפואה בטכניון. גם המתמחים במחלקה עוברים את בחינות שלב א' ו-ב' בהצלחה רבה - ראיה לכך שבשנה האחרונה היו100% הצלחה בבחינות שלב א' ו-ב'. עם השנים גדלה המחלקה וכיום היא מונה כ-27 רופאים מרדימים – מומחים ומתמחים - שנותנים שירות לכל בית החולים. השאיפה שלי היא שתהיה התמקצעות פרטנית בתחום ההרדמה, כלומר שכל מרדים יתמחה במשהו ספציפי, קרי הרדמה בילדים, הרדמה מיילדותית, הרדמה בחולים מורכבים ועוד".

מדוע בחרת בתחום זה?

"בשנה החמישית ללימודי הרפואה שלי נחשפתי לראשונה לתחום ההרדמה ומיד התחברתי אליו. זהו תחום מעניין, מאתגר, מסקרן, מסתורי, עם הרבה אקשן ואדרנלין. למעשה, יש בו אחריות רבה מאוד שכן מספיקה טעות אחת קטנה שיכולה לגרור אחריה השלכות חמורות ובלתי הפיכות".

מי המודל לחיקוי שלך, המנטור?

"מי שהשפיעה עלי רבות היא אמי נגלה ז"ל, שנפטרה לפני כעשר שנים. היא היתה אישה דומיננטית, אמיצה, שתמיד דחפה אותי קדימה. מהפכנית ומובילת דעת קהל, הן מבחינה פוליטית והן מבחינה חברתית. היא השתייכה לתנועות פמיניסטיות ולארגונים שונים העוסקים בשוויון נשים, מה שלא היה מקובל בשנות ה-70, בפרט לא במגזר הערבי".

ספר בקשה על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים?

"מקרה שזכור לו היטב היה לפני כעשר שנים, כאשר קרוב משפחה שלי התמוטט במהלך אירוע חתונה לאחר שקיבל דום לב. ביצעתי בו החייאה ממושכת של כשעה. לאחר מכן הוא הובהל לבית חולים ויצא מזה ללא נזק.

"מקרה נוסף היה של אישה שהגיעה למיון 'הלל יפה' עם סכין תקועה בחלל הפה והצוואר. הוזעקתי מיד לבצע הרדמה מסובכת עקב הימצאות הסכין בחלל הפה. ההרדמה בוצעה בהצלחה והצלחתי לשלוף את הסכין בזהירות וללא פגע".

אם לא היית רופא...?

"מאז שהייתי ילד קטן אני זוכר את עצמו בגן משחק ב'רופא וחולה', כך שאיני רואה את עצמי בשום מקצוע אחר מלבד רפואה".

מה אתה אוהב לעשות בזמנך הפנוי?

"אני אוהב מאוד כדורגל. בעברי הייתי שחקן כדורגל בהפועל טייבה. לאחרונה אני נמשך לתחום הבישול. בזמני הפנוי אני אוהב להכין מאכלי גורמה והאמת שהייתי רוצה להיות מבקר מסעדות".

מהו המוטו שלך בעבודה היומיומית?

"סוד ההצלחה הוא משמעת עצמית. חשוב שכל אדם באשר הוא, ובפרט רופא, יאהב את המקצוע שבו הוא עוסק, יקפיד על לוחות זמנים וישאף תמיד ללמוד ולהתמקצע בתחומו. להיות רופא זה בראש ובראשונה לאהוב אנשים, לדבר איתם בגובה העיניים, לתת את השירות המקצועי והטוב ביותר, ללא שייכות למעמדו של האדם, אמונתו או מינו".

לסיום, מה היית משנה במערכת הבריאות?

"הייתי מעדיף שמערכת הבריאות תהיה יותר שוויונית, מתוך אמונה שלכל אדם, עשיר ועני כאחד, מגיע לקבל את השירות והטיפול הטובים ביותר, ללא שום אפליה".

נושאים קשורים:  ד"ר חכים אבו ראס,  הלל יפה,  הרדמה,  חדשות,  מגזין
תגובות
29.11.2019, 11:52

דר חכים זכור לי היטב מתקופת התמחותו בקפלן כבר כמתמחה התבלט כמקצוען ,איש רעים להתרועע.שמח על הקריירה היפה שלו

29.11.2019, 12:08

הכל מצוין איש מצוין למעט התמקצעות היתר-אנחנו מרדימים ומעירים ושומרים על כולם-ובמיוחד על הכירורגים

אנונימי/ת
01.12.2019, 06:57

ד"ר חכים דווקא בסדר.
הבעיה שמי שמנהל את מחלקת ההרדמה בכלל יפה זה הצוות הסיעודי, והוא מורכב מחבורה מבוגרת שעושה הכול כדי לא לנתח מטופלים. חבורת בטלנים איומה שכל אח/ות חדש שמגיע עם מוטיבציה לעבוד עובר שטיפת מוח איך לעבוד פחות ולטרפד את עבודת המנתחים.
האחות הראשית במחלקת הרדמה מתעלמת במקרה הטוב מחכים או צועקת ומאיימת עליו במקרה הרע, וזו הצורה של חדר ניתוח בהחלט יפה.

03.12.2019, 22:54

כל הכבוד ד"ר חכים
ישר כח, בהצלחה