מחקרים

תרגילים לדלקת מפרקים ניוונית משפרים את תפקוד כף היד ומקלים על כאבים ותשישות

מחקר מצא, כי נשים עם דלקת מפרקים ניוונית של כף היד שביצעו תרגילים מותאמים במשך שלושה חודשים נהנו משיפור בתפקוד כף היד, כוח האחיזה, תשישות וכאבי מפרקים

08.10.2015, 10:33
תרגילים לכף היד (צילום: אילוסטרציה)

תרגילים לכף היד מומלצים למטופלים עם דלקת מפרקים ניוונים של כף היד (hand osteoarthritis - HOA), למרות עדויות סותרות לגבי יעילותם.

מחקר מבוקר עם הקצאה אקראית בוצע במטרה להעריך את ההשפעה של מתן מידע לגבי HOA בשילוב עם תרגילים לכף היד לביצוע בבית, זאת בהשוואה למתן מידע בלבד (קבוצת ביקורת) לנשים עם HOA.

שני מטפלים תעסוקתיים העבירו הדרכות לגבי HOA וביצוע התרגילים. משתתפות בקבוצת התרגילים קיבלו שמונה שיחות טלפון כמעקב במהלך שלושת חודשי המחקר, והמטופלות תיעדו ביומן את הדבקות שלהן לתוכנית התרגילים, כאבים לאחר ביצוע התרגילים ותופעות לוואי.

התוצא העיקרי שנבחן היה יכולת הפעילות, שהוערכה לאחר שלושה חודשים על ידי סולם התפקוד הספציפי למטופל (Patient-Specific Functional Scale - PSFS), שציוניו נעים בין 0 ל-10. תוצאים משניים שנבחנו היו תפקוד כף היד, פעילות המחלה, הופעת תסמינים וחומרתם ומספר המשתתפות אשר הגיבו לטיפול, לפי קריטריוני OMERACT-OARSI.

80 נשים הוקצו לאחת משתי קבוצות המחקר (ביחס 1:1). גילן הממוצע היה 61 ו-90% מהן מילאו אחר כל דרישות המעקב. בוצע ניתוח עם כוונה לטפל (intention-to-treat). ההבדל הממוצע המתוקנן בציוני PSFS בין קבוצת התרגילים לקבוצת הביקורת היה 1.4.

13 מטופלות מקבוצת התרגילים, לעומת שלוש בלבד מקבוצת הביקורת, השיגו הבדל קליני חיובי מינימלי וחשוב של 2.2 נקודות בסולם PSFS, בעוד שאף אחת מהמטופלות מקבוצת התרגילים, בהשוואה לשתי מטופלות מקבוצת הביקורת, חוו שינוי לרעה.

ההבדלים המובהקים מבחינת התוצאים המשניים נמצאו בחוזק האחיזה (grip strength) והיכולת להרחיק את האגודל מהאצבעות האחרות (thumb web space), תשישות, כאבי פרקים והמדד התפקודי של יכולת הפעילות עם HOA.

16 משתתפות מקבוצת התרגילים מילאו אחר קריטריוני התגובה של OMERACT-OARSI, בהשוואה לשתי משתתפות מקבוצת הביקורת.

תרגילים לכף היד הביאו לשיפור מובהק בתפקוד כף היד, כוח האחיזה, כאב ותשישות, ונסבלו היטב בקרב נשים עם HOA.

מקור:
Toril Hennig, Liv Hæhre, Vivian Tryving Hornburg, Petter Mowinckel, Ellen Sauar Norli,Ingvild Kjeken; Effect of home-based hand exercises in women with hand osteoarthritis: a randomised controlled trial; Ann Rheum Dis 2015;74:1501-1508 Published Online First: 25 March 2014doi:10.1136/annrheumdis-2013-204808

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים ניוונית,  כף יד,  hand osteoarthritis,  תרגילים,  Patient-Specific Functional Scale,  OMERACT-OARSI,  כוח אחיזה,  תשישות,  כאבי מפרקים
תגובות