מחקרים

קרעים ב-ACL אינם מגבירים את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית רדיוגרפית

מחקר מצא, כי פגיעה ב-ACL אינה מהווה בסיס להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis), אך פציעה בברך היא גורם סיכון למחלה זו

אוסטיאוארתריטיס בברך שמאל
אוסטיאוארתריטיס בברך שמאל

מחקר מקרה-ביקורת מקונן בוצע כדי לקבוע האם אובדן השלמות של הרצועה הצולבת הקדמית (anterior cruciate ligament, ACL) בקרב מבוגרים מקדים התפתחות של דלקת מפרקים ניוונית רדיוגרפית (radiographic osteoarthritis, ROA).

למחקר זה נבחרו משתתפים מהמחקר Osteoarthritis Initiative אשר היו עם גורמי סיכון להתפתחות OA, אך היו ללא ROA (דירוג קלגרן-לורנס של 0 או 1) בשתי הברכיים בנקודת ההתחלה.

בוצעו בדיקות MRI כדי לאתר קרעים ב- ACL. מקרים הוגדרו לפי התפתחות של ROA בצילומי הדמיה של הברכיים 12-48 חודשים מתחילת המחקר.

הצילומים נבחנו בעת התפרצות ROA בברך, שנה אחת לפני התפרצות ה- OA ובנקודת ההתחלה. לכל מקרה של ROA הותאם מקרה ביקורת, משתתף שלא פיתח OA.

355 משתפים שפיתחו ROA הותאמו ל- 355 מקרי ביקורת. לא נמצא קשר בין אובדן השלמות של ה- ACL לבין היארעות ROA, בכל נקודת זמן שהיא. יחסי הסיכויים (odds ratios, OR) לפתח OA היו 2.00 בנקודת ההתחלה (0.66–6.06), 2.5 (0.76–8.24) שנה לפני התפרצות ה- OA ו- 2.75 (0.85–8.88) בעת התפרצות ה- OA.

משתתפים עם רקע של פציעה בברך היו בסיכון מוגבר באופן מובהק ל- OR רדיוגרפית, עם OR של 1.51 (1.05–2.16).

קרעים ב- ACL אינם מגבירים באופן מובהק את הסיכון לפתח ROA בקרב מבוגרים. מנגד, פציעה בברך מגבירה סיכון זה.

מקור:
Loss of anterior cruciate ligament integrity and the development of radiographic knee osteoarthritis: a sub-study of the osteoarthritis initiative

נושאים קשורים:  מחקרים,  רצועה צולבת קדמית,  anterior cruciate ligament,  ACL,  דלקת מפרקים ניוונית,  osteoarthritis,  דירוג קלגרן-לורנס
תגובות